ادراک چیست؟

  به سوال ادراک چیست در این مقاله پاسخ می دهیم. ادراک چیست ؟ در یک تعریف ساده نوع نگاه شما به رویدادها ، انسان ها ، خودتان و شرایط را ادراک می گویند. ادراک یک فرایند فیزیولوژیکی است که از طریق آن همه چیز این جهان تفسیر و درک می شود. تفسیر شما از رویدادهای ثابت نشان دهنده ی نوع ادراک شما است.

 

ادراک چیست؟

 

تمام احساسات از جمله مهربانی ، نفرت ، عشق، زیبایی و دوست داشتن ناشی از نوع ادراک فرد است. تمام احساسات یک فرد رابطه ی مستقیمی با نوع ادراک فرد دارد. نوع تصویری که از وقایع و اتفاقات در ذهن خود دارید ادراک شما را تعریف می کند.

هدفگذاری چیست؟

ممکن است برای یک اتفاق مشابه افراد ادراک های متفاوت داشته باشند . درواقع هر کدام از ما انسان ها می توانیم به دلخواه خودمان و با اختیار از اتفاقات بیرونی برداشت درونی داشته باشیم . به طور ساده تفسیر و برداشت ما از رویدادهای بیرونی ادراک مان را تشکیل می دهد. این یک قدرت بزرگ است و این نکته که شما نقش محوری در زندگی خود دارید را به نمایش می رساند در واقع مسئولیت صد در صد زندگی با خودتان است. شما می توانید در هر شرایطی انتخاب کنید که چه برداشتی داشته باشید و این قطعا یک قدرت بزرگ برای انسان است. ادراک چیست

 

حس شادی و غم حاصل ادراک ماست!!

تنها چیزی که باعث شادی و خوشحالی هر شخص می شود نوع ادراک است. در واقع برخی از افراد با پول درآوردن شاد می شوند و عده ای با کمک کردن به دیگران شاد می شوند. این ما هستیم که با ادراک خود به رویدادها ارزش می بخشیم و در خودمان شادی و یا غم ایجاد می کنیم. با توجه به این مطلب مشخص می شود که تولید کننده شادی و غم خود شخص است. فراد با تغییر ادراک می تواند حال خود را تغیر دهد. در هر لحظه رفتار و احساس خود را با تغییر ادراک ، می توانید تغییر دهید.

 

ادراک از کجا آمده است؟

موضوع ادراک را به صورت یک تابع بیان می کنیم . می دانیم تابع یک سری ورودی دارد و پس از پردازش یک سری خروجی دارد. ورودی این تابع برای همه یکسان است . پردازشگر هر شخص با توجه به برنامه ریزی که شده است ورودی ها را به روش منحصر به فرد خود پردازش می کند. پردازشگر ما همان مغز ما می باشد که اطلاعات را ثبت می کند . با توجه به تجربه ها و اطلاعاتی که داریم ادراک های متفاوت را ایجاد می کند. ادراک چیست

کوچینگ چیست؟

با توجه به پردازشگرهای متفاوت طبیعی است که توابع متفاوت عمل کرده و رفتارهای متفاوتی را تجربه خواهیم کرد. بنابراین ادراک از نوع پردازش اطلاعات ورودی به مغز به وجود می آید و رفتارها از نوع پردازش تولید می شود.

 

ما هر آنچه دوست داریم را ایجاد می کنیم

تمام رویدادها ابتدا از طریق حواس وارد مغز و بعد از در قسمتی به عنوان دنیای مطلوب وارد می شوند . در دنیای مطلوب هر شخص داستان ها و موارد دوست داشتنی خودش وجود دارد. با توجه به این که رویداد از این مسیر عبور می کند هر رویدادی را همان گونه که دوست داریم تفسیر می کنیم. ما واقعیت خودمون را می بینیم و هر فرد با توجه به ادراک خود واقعیت خودش را می بیند. در بسیاری از موارد آنچه که واقعیت اعلام می کنیم هیچ گونه ارتباطی با واقعیت ندارد و ساخته ی خود ما است. بنابراین خیلی از ادراک های ما فقط برداشت اشتباه از یک رویداد هست . این یعنی بسیاری از موارد در ذهن ما رخ می دهد و در واقعیت رخ نمی دهد.

 

ادراک شما از خودتان چگونه است ؟

یکی از مهم ترین مسائل نوع ادراک شما نسبت به خودتان است. ادراک شما نسبت به خودتان رابطه مستقیم با کیفیت زندگی شما دارد.
هر کس تصمیم به انجام کاری می گیرد با توجه به دانش و ادراکی که دارد عمل می کند. هر شخص بهترین کار را از دیدگاه خودش انجام میدهد. ادراک شما نسبت به این که برای انجام کاری چه اندازه توانمند هستید نشان دهنده کیفیت انجام کار است.
در واقع ادراک صحیح از خود به معنی شناخت دقیق نقاط قوت و ضعف است. ادراک صحیح به شما برای انجام هر کاری بیشترین کمک را  می کند. البته ادراک با توجه به اقدامات و تلاش هایی که داریم در حال تغییر است .
یکی از باورهای مخرب ،تغییر ناپذیر بودن ادراک است. در هر لحظه بدانید که ادراک شما مساوی با واقعیت نیست و ممکن درست یا اشتباه باشد. در صورتی که ادراک کنونی به خودتان و هدف تان کمک می کند ، ارزشمند است .
در صورتی که ادراک شما باعث نگرانی و حس بد می شود بایستی به فکر تغییر ادراک باشید. کسانی که در حال رشد هستند می دانند که هر چه قدر رشد کنند ادراک آنها هم تغییر می کند و با ادراک گذشته تفاوت دارد.
انطباق با تغییر ات و به دست آوردن ادراک های جدید چون محیط زیست و دنیا درحال تغییر هستند و شما مجبور هستید که یاد بگیرید. بررسی فیلترهای یادگیری هم خیلی مهم هست. اگر کسی با فیلترهای یادگیری خود آشنا باشد به راحتی می تواند جلوی خطاهای ادراکی را بگیرد . ادراک چیست

 

رابطه ادراک با اعتماد به نفس و عزت نفس

اگر ادراک شما با تجارب گذشته گره خورده باشد،با توجه به این اطلاعات ادراک می کنید. اعتماد به نفس و عزت نفس شما وابسته به تجربه های شماست.
در واقع هر شخص دارای نوعی نگاه و نگرش به خود است . اگر نگاه و ادراک شخص نسبت به خودش مثبت باشد ،خوب اعتماد به نفس هم بیشتر می شود. زمانی که اعتماد به نفس بیشتر می شود ، قدرت انجام کارها به شکل درست افزایش می یابد. و در نتیجه شخص خودش را بیشتر دوست دارد و عزت نفس هم بالا می رود.

بنابراین هر چه قدر ادراک بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم ،اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی خواهیم داشت. برخی از افراد دارای توانمندی خوبی هستند و ادراک خوبی از توانایی خود ندارند.
این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس درآنها می شود. ادراک صحیح برای شروع هر کاری بسیار مهم است . این که ادراک درستی از خودمان و کار مورد نظر داشته باشیم. بسیاری از افراد به دلیل ادراک اشتباه از شروع کار خودداری می کنند . در قسمت بعد با ادراک در یادگیری آشنا می شویم که کمک زیادی به شما می کند.

 

ادراک و یادگیری

 

 

با توجه به تجربه ای که من در برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی داشتم. عده ای در کلاس درس ادراک شان یادگیری و کسب دانش جدید و کاربردی است . این افراد به سرعت اگر ایده ای در کلاس درس بگیرند اقدام می کنند و یک محصول یا خدمت جدید را راه اندازی می کنند .

شعور تغییر چیست؟

در واقع این افراد به دنبال رشد و یادگیری هستند و هر لحظه مطالب جدید و بهتری را یاد می گیرند. عده ای هم ادراک درستی نسبت به یادگیری ندارند. همیشه به دنبال نتایج زود هنگام هستند و زمانی که موفق به انجام کاری برای بار اول نشدند به طور کلی یادگیری را رها می کنند .ادراک چیست

ادراک درست در مورد یادگیری کمک زیادی به افراد می کند. در بسیاری از موارد ادراک اشتباه مانع یادگیری می شود. نگرش شما در مورد یادگیری نیز اهمیت زیادی در میزان یادگیری شما دارد. در یک کلاس درس محتوای یکسان ارائه می شود اما دانشجویان با توجه به ادراک و نگرش خود از محتوا بهره مند می شوند.

بنابراین نوع نگرش می تواند تاثیر زیادی در یادگیری داشته باشد. در مقاله ای دیگر به طور کامل این موضوع را توضیح می دهم. در لحظه بدانید ادراک شما چیست و به دنبال چه چیزی هستید. برای داشتن ادراک بهتر و موثرتر اولین اقدام می تواند شناخت ادراک فعلی مان باشد.

 

بهبود ادراک

تاکنون ما درباره فرآیند ادراک و نحوه درک دیگران و خودمان صحبت کردیم. درپایان می خواهیم درمورد چگونگی بهبود ادراک توضیح دهیم .

همان طور که توضیح داده شد ادراک می تواند تغییر کند. آگاهی از فرآیند ادراک و نوع شکل گیری آن به شما کمک می کند تا آن را تغییر دهید و بهبود ببخشید.

از آنجا که ادراک یک مفهوم ذهنی و شخصی است. در مورد این که چه ادراکی درست یا اشتباه است نمی توان بحث کرد. در عوض می توانیم در مورد جنبه های مثبت و منفی یک ادراک گفتگو کنیم . ادراک چیست
همچنین می توان موانع مشترک برای ایجاد احساسات مثبت را در انواع ادراک بررسی کرد.
در واقع هر شخص بایستی بداند که ادراکش در مورد موضوعی خاص کمک کننده است یا نه و با توجه به همین مورد به بهبود ادراک بپردازد.
هر فرد می تواند همین کار را برای ادراک خودش هم انجام دهد و جنبه های مثبت و منفی درک خود را مشخص کند. همچنین می توانیم الگوهای رایج بین مردم را بررسی کنیم و بدون فکر ادراک مورد نظر را قبول نکنیم . در بسیاری از موارد ادراک افراد را الگوهای رایج مردم تشکیل می دهد . 

ادراک شما در بازه های زمانی و مراحل مختلف زندگی تغییر می کند . تصور کنید ادراک شما در کودکی چه بوده است و اکنون ادراک شما چگونه تغییر کرده است. با نظارت صحیح بر ادراک و رفتارهای ناشی از ادراک می توانید درک خود را تغییر دهید و نتایج بهتری را تجربه کنید. 

افراد در شرایط مختلف ادراک های متفاوت دارند . زمانی که فرد از دبیرستان به دانشگاه می رود نوع ادراک تغییر می کند و وقتی بچه دار می شود هم به نوعی ادراک تغییر می کند. این که خود شخص اقدام به تغییر ادراک کند در همه موارد موفق می شود. ادراک چیست
در حوزه های مختلف بررسی ادراک و بهبود آن ارزشمند است . تصور کنید شخصی در کسب و کار خود با ادراک های چند سا ل گذشته کار کند و به فکر تغییر ادراک در این زمینه نباشد. بدیهی است که ورشکستگی و از دست دادن کسب و کار نتیجه این کار است. در سایر حوزه ها هم به همین شکل است . کسی بخواهد با ادراک هایی که از گذشته دارد زندگی کند و هیچ گونه تصمیم برای تغییر ادراک خود نداشته باشد ، حذف خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید