برقراری ارتباط موثر یک مهارت است


اگر شما هم مثل این افراد فکر کنید و اقدام کنید همان نتایج را می گیرید.ارتباط موثر افراد موفق زاده نمی شوند بلکه انها با سعی و تلاش ساخته می شوند. ارتباط موثر از جمله مهارت هایی است که هر شخصی می تواند در خودش تقویت کند.

ارتباط موثر چیزی بالاتر از انتقال اطلاعات است . در این نوع ارتباط شما بایستی به احساس و اندیشه قرار گرفته در پشت هر رابطه توجه کنید. این که فقط به معنا و ظاهر هر ارتباط توجه کنیم ،باعث می  شود که ارتباط ما اثر پذیری کم تری داشته باشد.

ارتباط موثر یعنی بتوانید حرف کسی که با شما  ارتباط دارد را به خوبی بفهمید و بتوانید حرف و منظور خود را به درستی به طرف مقابل منتقل کنید.

چطور زندگی که دوست داریم را ایجاد کنیم؟

طرف مقابل هم در ارتباط با شما برداشت های اشتباه نمی کند و به راحتی و کمترین زحمت منظور شما را درک می کند.ارتباط موثر کمک می کند که شما به راحتی خواسته ها و نیاز های خود را بیان کنید .

ارتباط موثر به این معنی است که اگر کسی برای شما صحبت می کند به طور کامل و دقیق او را گوش کنید و منظور او را درک کنید .

زمانی هم که شما برای کسی صحبت می کنید بایستی شخص به طور کامل به شما گوش کند و منظور  شما را درک کند. در ارتباط موثر شما از طرف مقابل خود انتقاد می کنید و طرف مقابل نه تنها از انتقاد شما ناراحت نمی شود بلکه خوشحال هم می شود.

در برقراری ارتباط موثر به بیشترین تفاهم و نظرات مشترک در زندگی و محل کار خود می رسید. بنابراین ارتباط موثر هنر فهمیدن مخاطبین و از آن طرف انتقال مناسب اطلاعات و دانش به مخاطبین است. 

 

ابعاد یک ارتباط موثر چیست؟’ موضوع ارتباط

صحبت در مورد یک موضوع که مورد علاقه هر دو طرف ارتباط است ، یکی از مهمم ترین ابعاد ارتباط موثر است. اگر موضوع ارتباط مناسب نباشد هر تلاشی در جهت ارتباط موثر سودی ندارد.

 

گوش دادن موثر

برای ارتباط گرفتن موثر بایستی تمرین گوش دادن فعال را در برنامه خود داشته باشید. گوش دادن فعال یکی از بهترین تکنیک ها برای برقراری ارتباط موثر است . وقتی شما با تمام توجه به گوش دادن فعال می پردازید در واقع به طرف مقابل حس مهم بودن می دهید.

همه انسان های کره ی زمین دوست دارند که مهم باشند و به آنها بیشتر توجه شود . بنابراین با گوش دادن موثر شما یک احساس خیلی خوب را در مخاطب خود به وجود آورده اید که باعث می شود یک ارتباط موثر شکل بگیرد.

 

سوال پرسیدن موثر

سوال پرسیدن در مورد موضوع ارتباط نشانه توجه شما به فرد مقابل است . سوال هایی که می دانید فرد مقابل آمادگی پاسخ گویی به آنها را دارد در این مورد کاربرد بیشتر دارد. دفت کنید که در برخی از موارد برای مچ گیری و پیدا کردن ایراد از فردی که ارتباط داریم به سوال کردن می پردازیم.

در ارتباط موثر پرسیدن سوال، ابزاری است که به اثر بخشی ارتباط کمک می کند. سوالات خود را به گونه ای مطرح کنید که طرف مقابل با شوق و انگیزه زیاد پاسخ سوال شما را بدهد. شما با پرسیدن سوال می خواهید، مخاطب به تمام جوانب موضوع مورد علاقه ی خود بپردازد.

 

انتقاد نکردن

در ارتباط موثر یکی از خط قرمز ها انتقاد کردن است . در همه ارتباطات خود سعی کنید انتقاد را حذف کنید . بزرگترین دشمن ارتباط موثر انتقاد کردن است. برخی می گویند خوب اگر اشتباه را تذکر ندهیم، عواقب بدی در پی خواهد داشت.

در این موارد که اهمیت تذکر دادن بسیار زیاد است با رعایت اصول انتقاد را انجام دهید. ابتدا بگذارید که حرف طرف مقابل تمام شود و سپس از او نظر بخواهید که می خواهد در مورد صحبتش و بهتر شدن آن نظر شما را بخواهد.

مطالعه مقاله کوچینگ چیست؟

در انتقاد کردن احساس شما اهمیت زیادی دارد . در هر لحظه بایستی احساس دوست داشتن و علاقه ی خود را به پیشرفت طرف مقابل نشان دهید. زمانی که انتقاد به نیت خراب کردن و ایجاد حس بد باشد طرف مقابل از پذیرش آن پرهیز می کند و ارتباط موثر هم از بین می رود

 

موانع برقراری ارتباط موثر

  1. استرس و آشفته شدن در ارتباط
  2. زبان بدن متناقض با صحبت ها
  3. گوش ندادن موثر و فعال
  4. انتقاد کردن بیش از اندازه

 

 

ارتباط موثر چه کاربردهایی دارد؟

برقراری ارتباط یکی از نیاز های بنیادی هر انسان است و ارتباط موثر کاربردهای فراوان برای شما دارد . حتی زمانی که شما خواب هستید در حال برقراری ارتباط و مرور کردن روابط خود هستید . در بسیاری از موارد همین ارتباطات خراب، خواب را از چشمان شما می گیرید.

بنابراین روابط موثر یکی از مهم ترین عناصر برای داشتن زندگی خوب می باشد. شما در محیط کار بایستی ارتباط موثر برقرار کنید و رشد کنید.. برای این که از کار خود لذت ببرید و همیشه محیط کار برای شما لذت بخش باشد بایستی با مدیر و همکاران ارتباط موثر برقرار کنید.

مطالعه مقاله شعور تغییر چیست؟

برای این که در زندگی شخصی رشد کنید و لذت ببرید بایستی با همسر و فرزندان خود ارتباط برقرار کنید. برای درخشیدن در اجتماع بایستی ارتباطات  خوبی برقرار کنید.

برای این که در هر کدام از نقش های خود عالی باشید بایستی در ارتباط برقرار کردن  مسلط باشید. شما در طول روز نقش های زیادی را بر عهده دارید . نقش پدر ، مادر ، برادر ،خواهر ، دوست ، همکار ، کارمند، رئیس ، همسر ، همسایه ، خاله ، دایی ، عمه ، عمو و …….. برای بهترین بودن در هر کدام از نقش های خود بایستی ارتباط موثر برقرار کنید.

 

چند تمرین برای تقویت ارتباط موثر

در ابتدا تصمیم بگیرید که ارتباطات خود را تقویت کنید و همیشه به دنبال فرصتی باشید که ارتباطات خود را تقویت کنید . برای این که یک مهارت را بیاموزید نیاز به تمرین دارید. برای شروع از افراد خانواده خودتان شروع کنید .

در هر ارتباط سعی کنید که احساس نهفته در ارتباطا ت را کشف کنید. از تکنیک های مختلف برای ارتباط استفاده کنید. گوش دادن موثر را یاد بگیرید و در ارتباطات از آن بهره ببرید.

در روابط خود آمادگی لازم را داشته باشید تا دچار استرس و آشفتگی نشوید. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید تا در ارتباط خود را دست کم نگیرید.

بیان کردن محترمانه نظرات خود را تمرین کنید. تا زمانی که تنوانید نظرات خود ر ا بیان کنید اعتماد به نفس و روابط شما تغییر نمی کند. انتقاد نکنید و در صورت لزوم یاد بگیرید که چگونه انتقاد کنید. قضاوت کردن یکی از دشمنان برقراری ارتباط موثر است .

از قضاوت کردن به طور جدی پرهیز کنید، همه ی این موارد با تمرین کردن تقویت می شود . برای بیشتر ما این نکات بدیهی است و از همه ی آنها اطلاع داریم، تنها راه درخشیدن در ارتباطات تمرین همین تکنیک های ساده است.

اگر همین تمرین ها را در زندگی و محیط کاری خود استفاده کنید خواهید دید که چقدر جذاب شده اید و در ارتباطات خود عالی می شوید.   

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید