خطاهای نابخشودنی که فیلتر شدن

اما چرا این عنوان را برای این مقاله انتخاب کردم ؟

اگر شما به خطاهای ادراکی خود دقت نکنید دچار اشتباهاتی می شوید که در خیلی از موارد راه بازگشت وجود ندارد. بنابراین عنوان خطاهای نابخشودنی را برای این مقاله انتخاب کردم.

در واقع باور های شما ادراک هایی هستند که شما انتخاب کرده اید . هر چه قدر یک ادراک را بیشتر تکرار کنید آن را به عنوان یک باور قبول می کنید.

 

 

رویدادها ، ادراک ها و اقدامات

هر اتفاقی برای شما رخ می دهد حاصل ادراک شماست . از همه ی این موارد جالب تر این که در بسیاری از موارد انسان با اقداماتی که انجام می دهد و ادراکی که دارد یک رویداد خاص را خلق می کند.

چطور زندگی که دوست داریم را ایجاد کنیم؟

ادراک ما فیلترهایی دارد که در بسیاری از موارد به ما کمک کننده نیست و باعث می شود که ما با اطلاعات ناقص تصمیم گیری کنیم . در بسیاری از موارد بایستی دقت داشته باشیم که با خطاهای ادراکی دچار تصمیم گیری اشتباه نشویم.

در واقع کار فیلتر جداسازی کردن است . با فیلتر قسمتی  از رویدادها را می بینید . هر انسان بر اساس مواردی که خودش می خواهد و فکر می کند درست است رویداد ها را فیلتر می کند. بنابراین فیلتر هایی که ما در ادراک داریم باعث می شود که اطلاعات را دستکاری شده تحویل بگیریم.

در واقع فیلتر ها  بعضی از اطلاعات را حذف می کند و اصلا اجازه ی ورود نمی دهد و در برخی موارد اندازه و ارزش اطلاعات را تغییر میدهد . در برخی قسمت ها مبالغه می کند و اطلاعات را بزرگ تر از واقعیت نشان میدهد.

در قسمت هایی هم اطلاعات را کوچک می کنند که توجه ای به آنها نداریم. در این مقاله می خواهیم چند نمونه از خطاهای ادارکی را بررسی کنیم . آشنایی با این خطاها در تصمیم گیری ها به شما کمک زیادی می کند.

 

 

خطاهای ادراکی

در اولین مرحله به این موضوع دقت کنید که ادارکی که دارید خوب است یا شما فکر می کنید که خوب است.

 

خطا ی اثر هاله ای (تعمیم)

بسط دادن یک ویژگی  مهم ترین شاخصه ی این فیلتر هست . دقت کنید که برای تصمیم گیری در مورد هر مسئله ای بایستی اطلاعات مناسبی را داشته باشید تا تصمیم درست بگیرید. ما با این خطای ادراکی شاهد اتفاقات بد زیادی هستیم .

به طور مثال فردی که عاشق می شود در بسیاری از موارد دچار این خطا می شود .چون یک ویژگی خوب از طرف مقابل خود دیده است و همین ویژگی را تعمیم داده است .

اطرافیان به طور واضح و به عنوان یک انسان می بینند که در جاهایی هم معشوقه دارای اشکال هست!! اما فرد عاشق با فیلتر های خود معشوقه را می بیند و در بسیاری از موارد هم باعث خطای بزرگی در تصمیم گیری می شود.

مطالعه مقاله کوچینگ چیست؟

همین که احساس کردید با فیلتر های خود در حال تصمیم گیری هستید از افرادی که با این موضوع ارتباط مستقیم ندارند بخواهید که به شما مشاوره دهند. اثر هاله ای در جهت منفی هم با همین قدرت عمل می کند. به مثال زیر توجه کنید. 

در نظر بگیرید که یک مدرس بهبود فردی ، سیگار هم بکشد ! افراد دیگر به این که این مدرس چه مطالبی را ارائه می دهد توجه نمی کنند . این امکان هم وجود دارد که این فرد اطلاعات کاربردی خوبی در زمینه ی تخصصی خود داشته باشد ولی این موضوع اهمیتی ندارد. 

ممکن است سیگار کشیدن ارتباطی هم با موضوع نداشته باشد  اما باعث ایجاد خطای اثر هاله ای می شود . افراد می گویندچون او سیگار می کشد ، توان این که به ما کمک کند را ندارد. در بسیاری از موارد افراد برای خود اثر هاله ای ایجاد می کنند . در این صورت از این خطای ادارکی به نفع خود استفاده می کنند.

 

دانش شما یک فیلتر قوی

در واقع بسیاری از ما در مورد ناشناخته ها درکی نداریم . و در خیلی از موارد علاقه ای به درک ناشناخته ها نداریم چون درک چیزی که دانش نداریم برای ما سنگین تمام می شود . معمولا افراد برای اثبات ادراک خود حتی تصمیم به تغییر دنیا می گیرند.

مواظب دانش و جاهایی که شما را به خطا دچار می کند باشید . به اطلاعاتی که دارید نگاه کنید ،متوجه می شوید که در بسیاری از موارد دانش و اطلاعات شما نقش یک فیلتر خطرناک را بازی می کند.

مطالعه مقاله شعور تغییر چیست؟

به تعاریفی که از موفقیت در ذهن ما ایجاد شده است توجه کنید. برای موفقیت بایستی درس بخوانید. برای موفقیت بایستی در کنکور سراسری رتبه ی عالی کسب کنید.  

موفقیت یعنی پول زیاد ، ماشین و .. این اطلاعات باعث ادراک اشتباه می شود و بسیاری از توانمندی ها و زیبایی های خود را نمی بینید. برای جلوگیری از این فیلتر خطرناک بایستی به ورودی های ذهن خود دقت بیشتری داشته باشیم .

توجه داشته باشید که هر گونه اطلاعاتی که در زمینه های مختلف دارید امکان دارد که اشتباه باشد . در کلاس های آموزشی این خطا بسیار مشهود است . افراد هر قسمت از اطلاعات که با دانش قبلی و ادراک آن ها هماهنگ باشد را می پذیرند .

خطای ادراکی دانش کنونی مانند دیدن دنیا از یک عینک است. در این صورت شما از بسیاری از موارد خوب که کاربردی هم بوده غافل می شوید.

 

اثرات خطاهای ادراک

  • واقعیت و بدی های چیزی را ندیدن
  • عدم رشد و یادگیری
  • تصمیم گیری اشتباه
  • قضاوت های اشتباه

یک راه خوب و سخت برای رهایی از خطاهای ادراک

 

قضاوت و مشاهده

تمرین مشاهده یکی از بهترین تمرین ها برای رشد و بهبود روابط است. ما همیشه در حال قضاوت کردن هستیم . اگر دقت کنید متوجه می شوید که علت اصلی لذت نبردن از زندگی همین قضاوت کردن است. شما با قسمتی از مغز خود قضاوت می کنید که در آن لذت وجود ندارد.

زمانی که مشغول لذت بردن باشید هیچ چیزی را قضاوت نمی کنید  و همچنین تا زمانی که قضاوت کنید لذت بردن معنی ندارد. در واقع این دو مفهوم با هم و هم زمان اتفاق نمی افتد. هنگام مشاهده هر چیز که می بینید را بدون کم و زیاد کردن یادداشت کنید.

بهترین راه برای رهایی از خطاهای ادراکی مشاهده گر  بودن است. در این تمرین شما بایستی دقت کنید که چیزی از رویداد را حذف نکنید . ویژگی خاصی را تعمیم ندهید و رویداد را تحریف نکنید مشاهده بدون تفسیر یک تمرین بسیار زیبا است .

مشاهده بدون تفسیر دیدن وقایع بدون تفسیر با ادراک خودمان را آموزش می دهد. با مشاهده کار به شدت در زندگی ساده می شود. مشاهده بدون ادراک یک تمرین فوق العاده برای زندگی راحت و بدون تعارض است.

آدم ها خیلی راحت قضاوت می کنند. به واژه هایی که جنس قضاوت دارد دقت داشته باشید. زشت . زیبا . بد . خوب . بلند . کوتاه . ریز و درشت . … برای جلوگیری از خطا ی تعمیم ، واژه مبهم به کار نبرید . همیشه . خیلی . هیچ وقت. مقدار مبهم به کار نبرید و سعی کنید با عدد و به طور دقیق ،بیان کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید