نقش تفریح و استراحت در برنامه ریزی موفق

 

با دانش آموزان زیادی در مورد برنامه ریزی صحبت کردم. من باور دارم که یکی از دلایل مهم برای اینکه بزرگسالان قادر به برنامه ریزی صحیح نیستند ،همین دوران تحصیل و به خصوص کنکور است.  برنامه ریزی در کشور ما مهم ترین مساله برای نتیجه گرفتن در کنکور و آزمون ها است .  اما بایستی بدانیم که ما یک مهارت مهم در زندگی خود به عنوان برنامه ریزی را فراموش کردیم . 

اگر در زمان کنکور برنامه ریزی های خوبی انجام می دادید حتما تجربه برنامه ریزی خوب را دارید و برای انجام کارهای مهم و رسیدن به اهداف از قدرت برنامه ریزی استفاده می کنید.  من در این فایل صوتی به اهمیت استراحت و تفریح در برنامه ریزی پرداختم و در مورد برنامه ریزی های اشتباه صحبت کردم. 

به شما قول می دهم که افراد افراطی که می خواهند فقط کار انجام دهند از افراد که در برنامه خود تفریح و استراحت دارند ، بازدهی کمتری را تجربه می کنند .

می خواهم به شما بگویم که اگر در برنامه ریزی می خواهید موفق باشید بایستی در قرار دادن زمان های استراحت و تفریح مهارت داشته باشید. در مورد کار اصلی شما که مطالعه است همه دانش آموزان با هم یکسان هستند و می دانند که بایستی چه کاری انجام دهند.

اگر شما با شناخت خوبی که از خودتان دارید بتوانید برنامه خوبی برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید ، موفقیت خود را در برنامه ریزی تضمین می کنید. 

اهمیت استراحت و تفریح در برنامه ریزی است که باعث می شود برخی از برنامه ها به خوبی اجرا شوند و بازدهی فرد بیشتر باشد.


کارهای روز مره خود را به چهار قسمت تقسیم کنید: 

  • کار اصلی و مهم که در برنامه های خود قرار می دهید. برای دانش آموزان مطالعه می باشد.
  • استراحت و رسیدن به آرامش در بین زمان هایی که کار سخت و مهم انجام می دهید.
  • تفریح و کارهایی که از انجام آنها لذت می برید .
  • خواب منظم که کمک زیادی به بهره وری مغز شما می کند.

با این دسته بندی کارهای روزانه خود را بررسی کنید. نقش مهم شما رهبری خودتان است .

برای این که بتوانید بیشتر از نیروهای خود استفاده کنید بایستی قدرت رهبری خوبی داشته باشید. 

کسانی که از تفریحات خود و کارهایی که به آنها حس خوب و لذت می دهد با خبر هستند نتیجه بهتری در برنامه ریزی ها می گیرند. آنها می توانند خود را در زمان کوتاهی برای انجام یک کار مهم شارژ کنند .

بسیاری از دانش آموزان بر این باور هستند که هر چه قدر زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند می توانند نتایج بهتری بگیرند.  همین الان که این مقاله را می نویسم دانش آموزان که با این روش به اجرای برنامه ریزی می پرداختند را به یاد می آورم و تعجب می کنم. تعجب من از این است که این دانش آموزان از کسانی که به استراحت و تفریح می پردازند هم تنبل تر ند!!

کسانی که افراط کاری می کنند و می خواهند همه کارها را به صورت یک جا و بدون استراحت انجام دهند ، در عمل می خواهند تنبلی کنند.

یکی از روش های اهمال کاری و تنبلی این است که فرد بگوید برای انجام کار حوصله ندارم . حس انجام کار را ندارم . این فرد به استراحت و تفریح هم نمی پردازد و مشغول انجام کاری بیهوده است. 

انجام کارهای زیادی که در مسیر درست قرار ندارند بدترین نوع اهمال کاری است. 

بنابراین در زمان مناسب استراحت کنید و در زمان های مناسب هم به تفریح بپردازید تا در زمان هایی که کار اصلی خود را انجام می دهید موفق عمل کنید. 


دیدگاه‌ خود را بنویسید