کلیدهای 4گانه بهبود ادراک و خلق نتایج عالی

بهبود ادراک چیست را در مقاله ی قبلی بررسی کردیم در این مقاله می خواهیم در مورد تغییر ادراک و بهبود بخشیدن به آن صحبت کنیم. در این مقاله قرار است کمی از شرایط را تغییر داده و ادراک خود را بهبود ببخشیم. به شما قول می دهم اگر به این کلید های طلایی توجه لازم را داشته باشید ادراک خود را رشد داده و زندگی شما با کیفیت تر می شود.


این مقاله برای چه کسانی کاربرد دارد؟

دوستان عزیز قدم صفر برای اثر گذاری این مقاله پذیرفتن تغییر است و این که ادراک قابل تغییر است. و ما برای کیفیت بخشی بیشتر در جنبه های مختلف زندگی می توانیم به بهبود ادراک بپردازیم . برخی از افراد از ادراک های خود رضایت دارند و بیان می کنند : می خواهم با همان ادراک ها به زندگی ادامه دهم و نیازی به بهبود ادراکندارم.

خوب این مقاله برای این  دسته از افراد کاربردی ندارد.

افرادی که می خواهند در قسمت هایی از زندگی تغییرات مثبت را رقم بزنند و بدرخشند مخاطب این مقاله هستند. ما می خواهیم ادارک های خودمان را بررسی کنیم و در برخی از موارد آنها را بهبود ببخشیم .


اولین کلید ارزیابی خودتان است

برای این کار ده مورد از نقاط قوت خود را بنویسید . اگر این کار برای شما سخت است از دوستان و کسانی که به شما نزدیک هستند کمک بگیرید. این افراد بایستی شناخت خوبی از شما داشته باشند. در دومین مرحله ده مورد از نقاط ضعف خود را بنویسید.

این یک تمرین فوق العاده برای شناخت ادراک است. در واقع اگر این کار را به درستی انجام بدهید به این معنی است که درک خوبی از خودتان دارید. اگر هم این کار برای شما خیلی دشوار جلوه می کند بایستی در شناخت صحیح خودتان و توانمندی ها بیشتر زمان بگذارید .

این تمرین شما را مجبور می کند نگاهی صادقانه به خود داشته باشید و به طور واضح با ادراک از خودتان و بهبود آن آشنا شوید. این لیست را برای خود نگه دارید چون برای مشخص کردن این که چه کارهایی را می توانید عالی انجام دهید، مفید است.


 دومین کلید بررسی عوامل موثر بر نتایج

عوامل و اتفاقاتی که در بیرون رخ می دهد نقش مهمی در تایید یا رد کردن چگونگی درک خودمان دارند. به طور مثال در یک آزمونی شرکت می کنیم که آمادگی لازم را نداریم و این آزمون برای سطح آمادگی ما مناسب نیست.

نتیجه آزمون نقش مهمی را در ادراک مان نسبت به موفقیت در آن آزمون دارد. در خیلی از موارد به دلیل ادراک اشتباه که در مراحل قبلی داریم با آمادگی کامل هم نتیجه خوب نمی گیریم. در این موارد با بررسی دقیق عوامل موثر بر این ادرا ک بایستی به بهبود ادراک بپردازید.

دقت کنید که ادراک یک مفهوم شخصی است و کسی به جز خودتان قابلیت نفوذ در آن را ندارد. حالات روانی و عواطف شخصی از جمله کم رویی ،خشم ، ترس و … در ادراک شخص موثر است.   تنها کسی که می تواند عوامل موثر بر ادراک خود را بررسی و بهبود ببخشد ،خود شخص است.


سومین کلید خودتان را به چالش بکشید

                                      

  فقط غیر ممکن ،غیر ممکن است.

داشتن یک رویکرد واقع بینانه در مورد آنچه که می توانید انجام دهید، همراه با مقداری خوش بینی که می توانبد همه چیز را درست انجام دهید، می تواند یک کلید برای بهبود ادراک باشد. در مورد هر کدام از توانمندی ها خود را به چالش بکشید.  

زمانی که خود را به چالش می کشید در واقع بهبود ادراک در شما رخ می دهد . یکی از بهترین روش ها برای این که بدانید ادراک شما در حال تغییر است، اندازه گیری میزان چالش ها ی شما می باشد.


کلید چهارم عادت های خوب دیگران را تحسین کنید

چگونگی ادراک اثر زیادی در رفتار های شما دارد و در کنار این موضوع روابط هم تاثیر زیادی در شما دارد. برای بهبود ادراک و رشد سریع می توانید از ارتباط با افرادی که ادراک صحیح دارند و نتایج خوبی گرفتند استفاده کنید.

  زمانی که عادت های خوب دیگران را تحسین می کنید در واقع ادراک آنها را تایید کرده اید. تایید و تحسین ادراک ها و رفتار ها ی صحیح در دیگران کمک زیادی در بهبود ادراک شما می کند. امیدوارم با بهبود ادراک ها در زندگی خود همیشه عالی باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید